Славутич – наймолодше місто в Україні. Воно з’явилося на карті нашої держави після трагедії на четвертому блоці Чорнобильської атомної електростанції, яка сталася 26 квітня 1986 року. А 2 жовтня 1986 року Рада Міністрів СРСР прийняла рішення про спорудження Славутича – нового міста для постійного проживання працівників електростанції. Місто було збудовано фактично за 2 роки.
Однією з перших споруд міста стала будівля середньої школи № 1:

23 березня 1988 року було підписано Акт про здачу Славутицької середньої школи № 1.

Символічно, що народження міста почалося зі школи. Адже будівельники перш за все подумали про тих його громадян, яким доведеться жити тут довгі роки. Дуже хвилювався тоді старший виконроб Іван Іванович Рожков. Адже школа особлива – для дітей чорнобильських енергетиків.
І ось вона, красуня, переливається веселими фарбами навіть в густому тумані. Великі майстри одягали споруду в урочисту метлаську плитку, із задумом оздоблені класні кімнати, вестибюль, спортивні зали, басейн, їдальня… Один із членів держкомісії пошуткував: «Не підпишу акту про прийом споруди. Вам, Іване Івановичу, зробили замовлення на школу, а ви побудували палац». Хтось додав: «А точніше – храм науки для 1266 учнів. Усім би школярам такі палаци будувати…».
Мікрорайон ЗОШ № 1 розташований на півночі міста Славутича і включає в себе Вільнюський, Ризький, Бєлгородський, Невський, Талліннський квартали та проспект Дружби Народів. Славутицька ЗОШ № 1 розташована майже в центрі мікрорайону.

1 квітня 1988 року школа радісно відчинила свої двері для 55 учнів.
Їх навчали 15 учителів, з яких троє працюють у школі і тепер. Першим директором школи став Янковський Валерій.

Валерій Янковський, перший директор школи
Школа росте і розвивається. На кінець 1988 – 1989 навчального року в школі навчалося 800 учнів та працював 51 педагог.

Випуск 1988/1989 років
1988–1989 н. р. – період становлення педагогічного та учнівського колективів, а також пошуку нових підходів до організації навчально – виховного процесу школи. Педагоги шукали найбільш прийнятні форми взаємовідносин з учнями. Було проведено зустріч за «круглим столом» учнів старших класів та вчителів. Учні запропонували, щоб у подальшому комсомольська організація в школі (учительська та учнівська) була єдиною, щоб більше було повноважень у органів учнівського самоврядування. Для вирішення проблеми взаємовідносин школи та батьків з вересня 1989 року в закладі встановлено єдиний батьківський день, коли батьки зможуть прийти в школу, зустрітися з учителями та учнями. Організовано педагогічний клуб «Батьківські проблеми», куди запрошуються психологи, працівники міського відділу освіти, педагоги. Розглядається питання про вільне відвідування в суботу уроків учнями старших класів, які мають відмінні знання з предметів.
З 18.01.1989 р. по 19.11.1990 року директором школи був Ладижев Леонід.

Леонід Ладижев
Активну участь бере педагогічний колектив школи і в загальноміських заходах: конкурсах художньої самодіяльності, теоретичних семінарах, спортивних змаганнях.
У школі творчо працюють туристичний гурток, який очолює Лук’яненко Василь Данилович, учитель фізичної культури та гурток юних біологів під керівництвом Ладижева Леоніда Степановича, учителя біології. З 21 червня по 14 липня 1989 р. відбувається перша Біломорська експедиція, що було мрією всіх гуртківців. Експедиція у складі 15 осіб: учні школи, вчитель Ладижев Л. С., їдуть у Заполяр’я до північного міста Кандалакші. Мета експедиції – надання допомоги працівникам місцевого заповідника в науковій роботі, зборі гагачого пуху, виконання робіт за індивідуальними темами. Жили члени експедиції на острові Ряжков. Незвичайним було все – полярний день, море, природа. Доводилося багато працювати. Діти пройшли пішки болотами та лісами, через завали по 18 островах Північного архіпелагу. Непомітно промайнули 24 дні роботи експедиції, під час якої учні знайомляться з Біанки Віталієм – орнітологом, доктором біологічних наук, Почесним громадянином міста Кандалакші.
Співпраця з такими вченими була досить змістовною й корисною для юних орнітологів. Додому привезли багато нових експонатів до кабінету біології. Крім того, по закінченню експедиції кожен з її членів отримав пам’ятне свідоцтво Кандалакського заповідника про те, що він двічі перетнув Північне полярне коло, ступив на землю, де не сідає сонце, побачив арктичне Біле море.

Біломорська експедиція
Учні школи з учителем Лук’яненком В.Д. побували на озері Байкал, в Карпатах, пройшли місцями форсування Дніпра, відвідали партизанські місця (маршрут руху з’єднання С.А. Ковпака), ходили в зоопарк до м. Мени.

У 1990 році директором школи призначений Ченков Володимир.
В січні 1992 року між педколективами міста проходить конкурс художньої самодіяльності, на якому учителі школи № 1 посідають І місце.

Конкурс художньої самодіяльності
В цей період відкриваються класи диференційованого навчання, класи з поглибленим вивченням математики, іноземної мови, починає впроваджуватися система розвивального навчання Ельконіна-Давидова. Влітку 1993 року вчителі шкіл міста, в тому числі і Славутицької середньої школи № 1, пройшли курсову перепідготовку в Харкові за методикою розвивального навчання. Навчальний заклад співпрацює з Київським інститутом психології.
В школі працюють різноманітні гуртки, басейн, проводяться спортивні змагання, відкривається шкільне кафе.
Перші результати, які показали учні, випускники класів з поглибленим вивченням предметів, доводять необхідність роботи з обдарованими дітьми на поглибленому рівні. Позитивним моментом у цьому напрямку слід вважати і високі результати учнів на Всеукраїнських олімпіадах з іноземної мови та основ держави і права, обласних олімпіадах з математики і фізики.

У 1996 році створюються предметі кафедри та творчі групи вчителів, які працюють за системою розвивального навчання. Координатором роботи кафедр стає шкільна методична рада. Робота педагогічного колективу спрямовується на розв’язання проблеми “Розвиток творчої індивідуальності вчителя, підвищення результативності та якості навчально-виховного процесу шляхом впровадження нових технологій”. Школа співпрацює з Харківським науково-методичним центром розвивального навчання (Додаток Ж). Започатковано курс “Введення в шкільне життя” для майбутніх першокласників, який на сьогодні є традиційною формою роботи. В цьому році вчитель фізики Тараброва С.М отримала грант фонду Сороса «Відродження» як кращий вчитель фізики за результатами опитування випускників шкіл, студентів вищих навчальних закладів м.Києва.
У 1996 році в школі розпочинають роботу секції Малої академії наук з математики (вчитель Пихтар М.П.), орнітології (Ладижев Л.С.), фізики (вчитель Тараброва С.М.), хімії (вчитель Архипова Л.В.).

У 1998 році директором школи стає Рябченко Анатолій Олександрович. 1999 році у школі відкривається читальна зала.
У цьому ж році створюється батьківська громада «Все для дітей!», у початкових класах школи впроваджується курс «Розвиток творчого мислення».
З 2000 року педагогічний колектив школи розпочинає працювати над проблемою “Створення умов для розвитку і використання можливостей учнів”. З метою реалізації поставленої проблеми запроваджується адаптаційний курс “Перешийок ” для учнів 5-х класів, програму якого розробили Віткалова Н. М., Єремцов І. Р., Бардакова Н. О., Кирпикова Н. М., Передній Д. В.

Анатолій Рябченко
У 2001 році створюється дитяча організація РУУШ (Республіка учнівського управління школою) з метою забезпечення широких можливостей щодо реалізації творчих здібностей учнів, захисту їхніх прав, розвитку громадської активності, лідерства.
З 2002 року розпочинається оформлення виставки кращих робіт учнів з образотворчого мистецтва у коридорах школи.
У лютому 2004 року відділом освіти Славутицької міської ради було проведено фронтальне вивчення стану навчально-виховного процесу школи. Експертна комісія прийшла до висновку, що адміністрація та педагогічний колектив створили належні умови для ефективної роботи закладу, школа працює в режимі розвитку.
Педагогічний колектив ЗОШ № 1 у 2004 – 2005 навчальному році забезпечував всебічний розвиток особистості шляхом навчання та виховання, які ґрунтувалися на принципах науковості, полікультурності, інтегративності, на засадах гуманізму, демократії, громадської свідомості. Педагогічним колективом проводилася значна робота з розвитку інтересів учнів до поглибленого вивчення базових навчальних дисциплін шляхом організації факультативів, гуртків, індивідуальних та групових занять. Протягом року в школі було проведено сім тематичних місячників, традиційні шкільні заходи, календарні свята, спортивні конкурси. Колектив школи нагороджено дипломом за кращу організацію і проведення заходів VII загальноміського місячника «Молоде покоління обирає здоров’я» (листопад 2004 року).
Вихованці школи – активні учасники різноманітних загальноміських заходів:
- команда учнів школи посіла I місце на заключному етапі загальноміських змагань серед навчальних закладів міста з ЦО «Школа безпеки», що проходили 30 квітня 2004 року;
- колектив ЗОШ № 1 нагороджений грамотою за максимальне охоплення різновікової категорії учнів заходами до дня ЦО в закладі, різноманітність форм і тематику їх проведення;
- збірна команда учнів-старшокласників «Гідрант» посіла II місце у міських змаганнях дружин юних пожежників (квітень 2004 року);
- колектив школи нагороджений дипломом за перемогу у флористичній виставці «Арабески золотої осені», що проводилася в рамках XI Міжнародного фестивалю дитячої творчості, телебачення та преси «Золота осінь Славутича – 2004»;
- команда учнів 9 – 11 класів «Живчики» зайняла II місце в загальноміському конкурсі шкільних агітбригад «За здоровий спосіб життя» (листопад 2004 року);
- команда «Одувани» зайняла II місце у міському чемпіонаті Клубу веселих та кмітливих (березень 2005 року);
- в загальноміських спортивних змаганнях, що проводилися в залік XVI спартакіади школярів м. Славутича учні школи вибороли II місце серед навчальних закладів міста, а під час проведення малих олімпійських ігор у листопаді 2004 року показали найкращий результат – I місце серед навчальних закладів.
Значна увага приділяється благоустрою території школи. Колектив школи нагороджений дипломом за зайняте III місце у міському конкурсі «Збереження навколишнього середовища, озеленення, благоустрій», за створення природної краси на закріпленій території і активне перетворення довкілля міста в зелений екополіс.
У 2004 – 2005 навчальному році започатковано таку форму роботи, як зустрічі учнів 11-х класів з випускниками школи – студентами вищих навчальних закладів. Зустрічі проводяться з метою формування професійно-трудової компетентності випускників, надання їм необхідної допомоги у виборі навчального закладу, спеціальності, адаптації їх у перші місяці навчання.
З 2006 року навчальний заклад бере участь у проведенні зовнішнього незалежного оцінювання з української мови, історії, математики. На базі закладу створено пункт тестування для випускників м.Славутича.
У жовтні 2006 року за ініціативи членів РУУШ В. Брасса, А. Дреманович, О. Долженка вийшов перший номер шкільної газети «The First», яка випускається членами учнівської самоврядної організації і зараз.
1 квітня 2008 року ЗОШ № 1 святкувала своє 20-річчя з дня її відкриття. За цей період директор школи Рябченко А.О. підвів такі підсумки:
У 2008 році створено WEB-сайт школи в мережі Інтернет http://www.coolschool1.at.ua/, а у 2010 році заклад стає переможцем обласного конкурсу “Кращий WEB-сайт навчального закладу”. Біля витоків створення сайту стояла творча група у складі директора школи А. О. Рябченка, завідуючої шкільною бібліотекою Т.Е. Ярової, заступника директора з навчально-виховної роботи Н. О. Бардакової.
Державна атестація закладу (2008 рік) – Славутицька загальноосвітня школа № 1 атестована з відзнакою!
Неодноразово колектив закладу отримував перемоги у загальноміській громадсько-мистецькій програмі «Славутичанин року»:
- 2004 рік в номінації «Колектив року» (соціальна сфера);
- 2009 рік в номінаціях “Реалізація проекту “Електронне місто”, “Молодіжна ініціатива року”, “Благородний вчинок року”;
- 2012 рік у номінації « Молодіжна ініціатива року»;
- 2011 рік лауреат у номінації “Громадська активність 2010 року”.
Цього ж року під керівництвом заступника директора з навчально-виховної роботи Гонтар Марини творча група учнів-членів РУУШ перемогла у міському конкурсі-захисті учнівських самоврядних проектів корисних справ з проектом до 25-ї річниці трагедії на ЧАЕС «Герої Чорнобиля. Щоб пам’ятали».

Молодіжна ініціатива
1 квітня 2013 року Славутицькій ЗОШ № 1 виповнилося 25 років. За цей період школу закінчили 1789 учнів. З них 38 – з золотою та срібною медалями.
Звичайно, що здобутки та досягнення школи в значній мірі залежать від компетентного та професійного управління закладом. Саме таким директором був Рябченко Анатолій. Він вміло здійснював керівництво педагогічним колективом, забезпечував раціональний добір та розстановку кадрів, створював сприятливі умови для підвищення фахового рівня педагогічних працівників та організації навчально-виховного процесу. Рябченку А.О. вдалося створити високо професійний, згуртований колектив педагогів, здатний вирішувати сучасні завдання щодо навчання і виховання молодого покоління. Заслуги директора були високо оцінені керівництвом держави. Йому присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України», цю нагороду керівник отримав 1 червня 2012 на День міста Славутича від Президента України.

День міста 2012 року
У березні 2013 року пішов з життя директор школи Рябченко Анатолій. Це була невимовно тяжка втрата для всього педагогічного, учнівського колективів, батьківського загалу навчального закладу.
З квітня 2013 року директором школи призначена Турчина Світлана.

Світлана Турчина
З вересня 2013 року по березень 2016 року на посаді директора Славутицької ЗОШ № 1 працює Швець Наталія.

Наталія Швець
З 2013 року педагогічний колектив працює над реалізацією науково-методичної проблеми “Підвищення якості надання освітніх послуг через впровадження у навчально-виховний процес сучасних освітніх технологій”. В школі працює бібліотека, читальна зала, дві спортивні зали, тренажерна зала, тир, тенісна зала, їдальня, медичний кабінет, сучасний кабінет інформатики. Велику допомогу у створенні комфортних умов для успішного навчання та виховання дітей надають батьки.
12 грудня 2013 року в рамках проведення Всеукраїнського тижня права у загальноміському бібліотечно-інформаційному центрі Славутича відбувся традиційний правовий брейн-ринг «Феміда» для учнів 9–10 класів загальноосвітніх шкіл міста, перемогу в якому виборола команда ЗОШ № 1 «Коаліція».
З березня 2016 року по лютий 2019 року директором школи була Мельник Тетяна.
Влітку на базі закладу організовується робота пришкільного табору для учнів 2-4 класів «Сонечко», а восени 2016 року школа здобуває перемогу у Всеукраїнському конкурсі, що проводився з ініціативи Приватбанку «Клас майбутнього від Юніорбанку». Цього ж року заклад отримав перемогу у Відкритому конкурсі на грант міського голови для реалізації проєкту «Створення сучасного медіацентру через модернізацію матеріально-технічної бази шкільної бібліотеки».
Наступного року заклад долучається до реалізації дослідно-експериментальної роботи регіонального рівня «Розроблення та апробація навчально-методичного забезпечення початкової освіти в умовах реалізації проекту Державного стандарту початкової загальної освіти» (вчитель Коробчук Г.О.), вчителька англійської мови Мандровна Н.М. розпочинає проєктну діяльність в рамках Міжнародної програми Європейської Комісії eTwinning Plus.
У 2018 році школа отримує перемогу у відкритому конкурсі «Клич друзів – граймо разом!» від Klitschko Foundation, на території закладу відкривається спортивний майданчик за участю Володимира Кличка. Реалізується проєкт в рамках Громадського бюджету участі «Шкільна актова зала – майстерня розвитку творчих здібностей учнів”.
1 квітня 2019 року директором закладу за підсумками конкурсу на посаду директора Славутицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 стає Бардакова Наталія.

Наталія Бардакова
Протягом травня у закладі здійснювалася апробація інструментів для роботи з молоддю в темі попередження та протидії корупції для використання у закладах загальної середньої освіти, розроблених за підтримки ГО “ЕдКЕмп Україна” у партнерстві з Проєктом USAID_ВзаємоДія.
У школі реалізується проект VALUES_Happy Ukraine, метою якого є формування високоефективної команди на рівні закладу та на рівні класів, а також створення освітнього простору на основі цінностей.
Заклад відібрано для участі в заходах в рамках Програми «Перетворення в Регіоні» – RІТА, що фінансується Польсько-Американським Фондом Свободи щодо налагодження співпраці зі школою-партнером у Польщі для реалізації спільних молодіжних українсько-польських проектів. Відбулася перша зустріч-сватка, організована за сприяння Лабораторії Громадянської Освіти “Пошук” Товариства Лева (Львів, Україна) та Фонду Освіта для Демократії (Варшава, Польща), у якій взяла участь учителька англійської мови Мандровна Н.М., у жовтні 2019 року підписано договір про про співпрацю із школою-партнером №37 імені Юліана Тувіма у місті Кракові Республіка Польща.

Підписання договору про співпрацю з польськими колегами (2019)
З вересня 2019 року у школі впроваджується освітня програма «На крилах успіху» А.Цимбалару у 1-А класі.
У грудні 2019 року заклад подає заявку на участь у програмі «Педагогіка партнерства: практики доброчесності» і після успішно пройденого конкурсного відбору шкільна команда проходить тренінгові навчання і розпочинає за підтримки ГО “ЕдКемп Україна”, ГО “Смарт освіта” та проєкту USAID_ВзаємоДія впровадження шкільного проєкту ШТУКа «Школа – територія успіху і комфорту», що має на меті розбудову партнерських стосунків між учасниками освітнього процесу та доброчесного середовища.

Педагогіка партнерства
Цього ж року школа стає переможцем Відкритого конкурсу на грант міського голови для реалізації проєкту «Ресурсний креативний простір – для тебе, для мене, для кожного».
У закладі започатковуються альтернативні форми роботи з батьками, вчителі починають практикувати комплексно-хвильові уроки, змінюються форми професійних об’єднань педагогів, проводиться Фестиваль Партнерства «Освітній Хакатон», Інженерний тиждень, реалізуються виховні міні-проєкти.
Для забезпечення ефективної взаємодії між учасниками освітнього процесу і якісного освітнього процесу педагогами закладу активно використовуються Google-сервіси, месенджери Viber, Telegram, створено закриті групи у фейсбук, оформлена підписка для безкоштовного використання закладом хмарних сервісів Microsoft для дистанційного навчання – Оffice 365 та Teams.
Сьогодні перед закладом – багато викликів, що пов’язані із реформуванням освіти, світовою пандемією і необхідністю переорієнтації освітнього процесу на інші форми взаємодії та нову систему стосунків. Педагоги працюють над створенням мотивуючого освітнього середовища, навчаються технологіям дистанційного та змішаного навчання, знаходяться у пошуку цікавих і нестандартних рішень для забезпечення наскрізного процесу виховання.

Педагогічний колектив (2020)
Упродовж усіх років роботи закладу педагоги школи активно долучалися до конкурсів професійної майстерності. Переможцями та лауреатами міських, обласних та Всеукраїнських конкурсів педагогічної майстерності стали 22 працівники:
- Ладижев Л.С. – лауреат обласного конкурсу «Учитель року – 1991»
- Шарабріна С.В. – лауреат міського конкурсу «Учитель року – 1992»
- Поліщук Н.С. – переможець міського конкурсу «Учитель року – 1993»
- Янковська С.І. – лауреат міського конкурсу «Учитель року – 1994»
- Тараброва С.М. – лауреат обласного конкурсу «Учитель року – 1995»
- Мандровний О.М. – лауреат міського конкурсу «Класний керівник – 1996»
- Корінь Л.О. – лауреат міського конкурсу «Учитель року – 1997»
- Нагорна І.В. – переможець міського конкурсу «Класний керівник – 1999»
- Пихтар М.П. – переможець міського конкурсу «Учитель року – 2000»
- Ломова Ж.В. – лауреат міського конкурсу «Учитель року – 2001»
- Передній Д.В. – переможець обласного конкурсу «Класний керівник – 2001»
- Коробчук Г.О. – переможець міського конкурсу «Учитель року – 2002»
- Гриневич Р.М. – лауреат загальноміської програми «Славутичанин року – 2002»
- Макогонюк С.П. – переможець міського конкурсу «Класний керівник – 2005», переможець загальноміської програми «Славутичанин року – 2004»
- Сивець Ю.Л. – лауреат міського конкурсу «Учитель року – 2005», лауреат обласного конкурсу “Учитель року – 2007”
- Бардакова Н.О. – лауреат обласного конкурсу «Учитель року – 2005», переможець загальноміської програми «Славутичанин року – 2004»
- Ярова Т.Е. – переможець обласного конкурсу «Бібліотекар – 2007», лауреат Всеукраїнського конкурсу “Бібліотекар – 2007”
- Пархоменко Л.П. – переможець міського туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2011»
- Стеценко В.А. – переможець міського туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012»
- Зінченко О.В. – лауреат обласного туру Всеукраїнського конкурсу “Учитель року – 2015”
- Гапон А.К. – переможець міського туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019»
- Ремез Н.П. – переможець обласного етапу Всеукраїнського конкурсу
“Шкільна бібліотека – 2011” в номінації «Бібліотекар-дослідник», лауреат обласного етапу Всеукраїнського конкурсу “Шкільна бібліотека – 2020”
Сьогодні ми пишаємося тим, що за свою історію наша школа стала однією з кращих в місті, що саме нашу школу називають дивовижною країною, де кожен день не схожий на попередній, де кожна мить – це пошук чогось нового, цікавого, де ніколи нудьгувати, витрачати час на пусте, де педагоги разом з учнями та батьками творять славні сторінки шкільного літопису.